شمارش معکوس، تا افزایش بی‌سابقه قیمت دامنه com!

بنابر ابلاغیۀ رسمی Verisign (تامین‌کنندگان بین‌المللی دامنه com)، از یکم سپتامبر سال جاری (یا به عبارتی دهم شهریورماه ۱۴۰۰) قیمت ثبت و تمدید دامنه‌های COM. تا حدود ۷% افزایش پیدا می‌کند. توجه کنید که این افزایش قیمت به‌صورت سالانه و پلکانی خواهد بود!

این پایان کار نبوده و طبق تصویر زیر افزایش قیمت دامنه ها دات کام همچنان ادامه خواهد داشت و این رجیستری مطابق با توافق نامه با سازمان ICANN (آیکان، سازمان نظارت بر دامنه‌ها و توزیع نمایندگی برای نام دامنه های مرتبه بالا مانند دات کام) مجوز افزایش تدریجی قیمت (هر سال ۷ درصد) را دارد.

به عبارتی، این افزایش قیمت در حالی اتفاق می‌افتد که قیمت دامنه‌های .com از سال ۲۰۱۲ – به مدت نُه سال – ثابت بوده است؛ ولی از این به بعد، ما هر سال شاهد این روند خواهیم بود. تا جایی که تا سال ۲۰۳۰ (۱۴۰۸) با افزایش قیمت حدوداً ۵۰ درصدی (نسبت به امسال و بدون در نظر گرفتن مالیات) روبرو خواهیم شد.

البته این پایان ماجرا نیست!

فراموش نکنید همه این نمودارها و برنامه‌های ارائه شده از سوی تامین‌کنندگان خارجی، بر اساس دلار محاسبه می‌شوند و این رسماً شروع یک چالش بزرگتر برای ما ایرانی‌هاست.
ما در پاییز سال ۱۳۹۰ قیمت ۱۲۰۰-۱۳۰۰ تومانی را برای دلار تجربه کردیم و امروز در تابستان سال ۱۴۰۰ از ۲۴۳۰۰-۲۴۴۰۰ تومان به ازای هر دلار صحبت می‌کنیم! افزایشی حدود ۱۸۰۰ درصد!!

اما، شما هنوز فرصت دارید تا با یک حرکت هوشمندانه، در هزینه‌های چند سال آتی خود صرفه‌جویی کنید.
قبل از گرانی بی‌سابقه، یک خرید به‌صرفه را تجربه کنید!

توصیه ما به صاحبان کسب‌وکار و به‌خصوص کسانی که تعداد زیادی نام دامنه در اختیار دارند، این است که قبل از سپتامبر و شروع روند افزایش قیمت، نسبت به تمدید دامنه‌های خود اقدام کنند. حتی اگر برای‌تان مقدور است، بهتر است دامنه‌های مهم خود را به‌صورت بلندمدت (چندساله) تمدید یا ثبت کنید و آخرین فرصت‌های باقی‌مانده را از دست ندهید.

 

مطلب پیشنهادی

طولانی شدن زمان ثبت دامنه‌های ملی در تعطیلی‌ها

برای ثبت/تمدید دامنه‌های ملی، بایستی تاییدیه ایرنیک (سازمان ثبت دامنه کشوری نقطه آی‌آر) ثبت شود. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *