تغییرات سامانه کیست (WHOIS) دامنه ملی در سال ۱۴۰۱

رجیسترار دامنه های ملی (سازمان ایرنیک) در آغاز سال ۱۴۰۱ اقدام به بروزرسانی خدمات خود نموده است و یکی از بروزرسانی‌های مهم امسال را می‌توان قوانین و مقررات جدید مربوط به سامانه کیست (WHOIS) دانست.

متن خبری که ایرنیک منتشر کرده به شرح زیر می باشد:

به اطلاع کاربران گرامی می‌رساند مرکز ثبت دامنه به منظور حفظ حریم خصوصی ثبت‌کنندگان نام دامنه و همگام با تغییرات جهانی در این خصوص، اقدام به حذف نمایش عمومی اطلاعات دارندگان نام دامنه نموده است. برای مشاهده سیاست جدید کیست (WHOIS) می توانید به بخش مقررات و قراردادها مراجعه نمایید.

بنابراین دیگر امکان مشاهده تاریخ ثبت، به‌روزرسانی و انقضاء دامنه‌های ایران و ir وجود ندارد و همچنین آدرس و تلفن مالک دامنه نیز حذف شده است و می بایست مالک دامنه از پنل اصلی رجیسترار یعنی ایرنیک یا از حساب کاربری رابط نماینده خود، تاریخ‌ها و مشخصات مربوطه را مشاهده نماید. این اقدام بنابر اعلام رجیسترار جهت افزایش حریم خصوصی ثبت‌کنندگان می‌باشد.

سامانه کیست (WHOIS) چیست؟

WHOIS، سامانه ای است که به شما کمک می‌کند از در دسترس بودن دامنه جهت ثبت آن مطمئن شوید و همچنین در صورتی که دامنه ثبت شده است، ثبت‌کننده آن دامنه را بیابید.

با مراجعه به این سامانه و جستجوی دامنه مورد نظر، می‌توانید اطلاعات هویتی و مشخصات مالک دامنه را بدست آورده و تاریخ ثبت و انقضاء دامنه را ببینید.

دلایل زیادی وجود دارد که کاربری بخواهد به دنبال اطلاعات یک دامنه باشد؛ مثلا بررسی آزاد بودن دامنه، که اگر آن دامنه آزاد باشد می‌تواند برای ثبت دامنه اقدام کند. یا به دست آوردن اطلاعات تماس مالک دامنه که گاهی برخی افراد با فرد مالک مذاکره می‌کنند تا دامنه را از او خریداری کنند و دامنه را انتقال دهند.

اگر پسوند دامنه شما بین‌المللی باشد مثل پسوندهای com، net، org و … می‌توانید به سایت‌هایی مثل who.is مراجعه نموده و با وارد کردن نام دامنه مورد نظر خود، اطلاعات آن دامنه را مشاهده نمایید، اما در مورد پسوندهای ir به طور معمول نمی توانید از سایت‌های WHOIS خارجی استفاده نمایید و باید از طریق آدرس http://whois.nic.ir وضعیت دامنه را بررسی نمایید. که البته طبق اطلاعیه اخیر ایرنیک مشاهده این اطلاعات به دلیل حفظ حریم خصوصی، با محدودیت‌هایی مواجه شده است.

هم‌اکنون طبق توضیحاتی که در صفحه سیاست سامانه کیست (WHOIS) در بخش ضوابط و شرایط ثبت‌نام دامنه با پسوند .ir توضیح داده شده است، مشخصات زیر در صفحه کیست (WHOIS) در مورد هر دامنه ثبت شده ظاهر خواهد شد.

  •  نام کامل و نشانی پست الکترونیک دارنده امتیاز دامنه.
  •  نام کامل و نشانی پست الکترونیک رابط اداری دامنه.
  •  نام کامل و نشانی پست الکترونیک رابط فنی دامنه.
  •  نام یا نام وبگاه کارگزار ثبت‌کننده در صورت تمایل.

البته ذکر این نکته ضروریست که این تغییر، سیاست جدیدی در سامانه‌های WHOIS دیگر پسوندهای دامنه نمیباشد و در گذشته و حال حاضر نیز بسیاری از پسوندهای gTLD از نمایش یک سری اطلاعات و مشخصات در مورد دامنه در سامانه WHOIS خود جلوگیری می کنند.

مطلب پیشنهادی

شمارش معکوس، تا افزایش بی‌سابقه قیمت دامنه com!

بنابر ابلاغیۀ رسمی Verisign (تامین‌کنندگان بین‌المللی دامنه com)، از یکم سپتامبر سال جاری (یا به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *